کارگاه چوب-آکادمی مداد جادو (معرق چوب- خراطی-معرق-منبت-چوب- سوخت روی چوب- نازک کاری- قواره بری- نقاشی روی چوب)

صنایع دستی چوبی یکی دیگر از رشته‌های هنری است که به شکل بسیار بدیع و هنرمندانه ای روی چوب صورت می‌گیرد. تولید انواع صنایع دستی با استفاده از چوب از دیرباز در استان همدان بویژه مناطق شهری از جمله همدان، ملایر، تویسرکان، سرکان رواج داشته است.

صنایع دستی چوبی شامل خراطی، نازک کاری، منبت کاری و معرق کاری است که در این استان خراطی و بویژه منبت کاری بیشتر رواج دارد. گفتنی است که طی سالهای اخیر منبت کاری در تویسرکان و جوکار ملایر رونق بسیار چشمگیری یافته است.

واژه منبت کاری بمعنای کنده کاری روی چوب است که سابقه ای دیرینه دارد، شاید بتوان آغاز تاریخ منبت کاری را زمانی دانست که انسان نخستین با ابزاری برنده چوب را تراشیده است. منبت کاری روی چوب از قدیم در ایران مرسوم بوده است،در کتیبه هایی که در خزانه داریوش در تخت جمشید به دست آمده البته مدارک معتبری از پیشینیان این هنر در دست نداریم و دلیل این امر آن است که عمر چوب کوتاه است و بر اثر مرور زمان از بین می‌رود،اما در کشور ما آثاری از منبت کاریهای نسبتا” قدیم به جای مانده که روی در مقبره‌های ائمه اطهار(ع) و نیز منبرها انجام شده است.

غزال تراشی

یک ترم ،ده جلسه دوساعته
آموزش غزال تراشی-آموزشگاه مداد جادو

لوازم مورد نیاز :

  1.  دسته تیغ جراحی شماره ۳
  2. چند عدد تیغ شماره ۱۱
  3. یه تکه چوبه مکعب مستطیل با قطر یک سانت

منبت

دو ترم (مقدماتی و پیشرفته) هرترم هشت جلسه دو ساعته
آموزش منبت-آموزشگاه مداد جادو

برجسته نمایی
پیکر تراشی
حکاکی

معرق چوب

سه ترم هر ترم هشت جلسه دوساعته
آموزش معرق

برش اولیه،طرح های ساده (گل و مرغ، طبیعت های مینی مال)،طبیعت بی‌جان (ساده) طرح دارای بافت های کمی باشد،طبیعت بی‌جان دارای بافت های پر تعداد تر،پرنده یا حیوان،طرح هایی که در آن انسان نقش ایفا کند (فیگوراتیو)،پرتره (نقاشی)،عکس (شخصی،عمومی)

مقالات مرتبط مقالات مرتبط